Jak prawidłowo mierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi?

OurBlog

14 listopada 2018

Jak prawidłowo mierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi? |

Monitorowanie swojego ciśnienia tętniczego krwi nie wymaga wizyty u lekarza, można z powodzeniem kontrolować ciśnienie samemu w domu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, ale każdy z nas od czasu do czasu powinien kontrolować swoje ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, że niektóre stany mogą prowadzić do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia. Ciśnienie tętnicze przejściowo podwyższa się pod wpływem:

  • stresu
  • palenia papierosów
  • niskiej temperatury
  • wysiłku fizycznego
  • niektórych leków

Nie należy mierzyć ciśnienia tętniczego po zadziałaniu wspomnianych czynników. Najlepiej jest mierzyć ciśnienie tętnicze mniej więcej o tej samej porze dnia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kontrolowanie ciśnienia kilka razy dziennie, by sprawdzić czy jego wartości wahają się.

Przed wykonaniem samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi należy usiąść w cichym, wygodnym miejscu. Dobrze jest opróżnić pęcherz moczowy przed badaniem, ponieważ pełny pęcherz może wpływać na wartość ciśnienia. Przed pomiarem należy delikatnie podwinąć rękaw ubrania i zdjąć wszelką odzież ze zbyt ciasnymi rękawami. Najlepiej posiedzieć w spoczynku przez 5-10 minut, zanim wykona się pomiar ciśnienia krwi. Ręka, na której będzie mierzone ciśnienie powinna spoczywać wygodnie na wysokości serca – można położyć ją na stole. Należy siedzieć prosto, nie krzyżując nóg.

Jeśli posiadasz automatyczny ciśnieniomierz, używaj go zawsze zgodnie z załączoną instrukcją. Przed pomiarem spróbuj zlokalizować swój puls, poprzez przyciśnięcie palca wskazującego i środkowego  w okolicy dołu łokciowego. Następnie załóż w tym miejscu mankiet ciśnieniomierza. Brzeg mankietu powinien znajdować się około 1cm nad zgięciem łokciowym. Nie należy zapinać mankietu zbyt ciasno. W zależności od rodzaju ciśnieniomierza, mankiet może napompować się po wciśnięciu guzika (ciśnieniomierz automatyczny) lub należy go napompować samemu (ciśnieniomierz półautomatyczny). Po pomiarze należy zanotować datę, godzinę i wynik pomiaru ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Można wykonać pomiar na obu rękach, ponieważ wartości te niekiedy są różne.

Nie zaleca się stosowania ciśnieniomierzy nadgarstkowych, ze względu na małą dokładność pomiarów.

 

 

 

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kardiolog Kraków © 2016 kardio-med.pl.