Jak przebiega badanie echokardiograficzne?

​1. Badanie echokardiograficzne może być wykonane w szpitalu, klinice lub gabinecie lekarskim.

Może być także wykonane w sali szpitalnej przy łóżku pacjenta. Pacjent powinien zdjąć ubrania i biżuterię od pasa w górę. Echokardiografia przezklatkowa, echokardiografia dopplerowska i echokardiografia obciążeniowa są wykonywane przez wyspecjalizowanych ultrasonografistów. Echokardiografia przezprzełykowa jest wykonywana przez kardiologa. Pacjent może mieć założone wkłucie dożylne, by podczas badania podać lek. Dożylnie można podać także środek cieniujący, który ułatwia lekarzowi ocenę funkcjonowania serca. Środek cieniujący jest stosowana w przypadku trudności z uzyskaniem wyraźnych obrazów serca. Obrazowanie może być utrudnione w przypadku otyłości lub przewlekłych chorób płuc.

Musisz wykonać echokardiografię? Zapraszamy do nas. Echo serca w Kardio-Med Kraków to badanie przeprowadzone przez doświadczonych kardiologów. Zapraszamy.

​2. Echokardiografia przezklatkowa i echokardiografia dopplerowska

Pacjent leży na lewym boku. Do rąk i nóg przyklejane są elektrody, by rejestrować rytm serca podczas badania. Lekarz rozsmarowuje na skórze klatki piersiowej pacjenta niewielką ilość specjalnego żelu, który ułatwia przepływ fal ultradźwiękowych. Głowica ultrasonograficzna jest przykładana do ciała pacjenta i lekarz powoli przesuwa ją po ścianie klatki piersiowej. Aparatura wysyła fale ultradźwiękowe, a następnie odbiera ich echo, gdy odbijają się od różnych narządów wewnętrznych. Potem odebrane sygnały są przesyłane do monitora, który przetwarza je na obrazy przedstawiające elementy serca. Pomieszczenie zwykle jest zaciemnione, by obrazy na monitorze były lepiej widoczne. Lekarz może poprosić pacjenta, by leżał bez ruchu, powoli wdychał i wydychał powietrze, wstrzymał oddech. Głowica jest przesuwana w różnych kierunkach, by otrzymać różne przekroje serca. Badanie zwykle trwa od 30 do 60 minut. Po zakończeniu badania żel jest wycierany, a elektrody odklejane.

​3. Echokardiografia obciążeniowa z wysiłkiem fizycznym

Przed rozpoczęciem obciążenia zostanie wykonane pierwsze badanie echokardiograficzne. Po jego wykonaniu pacjent ćwiczy przez pewien okres czasu. Może chodzić po bieżni lub pedałować na stacjonarnym rowerze, jednocześnie rytm serca jest monitorowany przez elektrokardiograf. Następnie pacjent kładzie się i wykonywane jest kolejne badanie echokardiograficzne. Echokardiografia połączona z wysiłkiem fizycznym trwa od 30 do 60 minut.

​4. Echokardiografia obciążeniowa z dobutaminą

W niektórych przypadkach zamiast ćwiczeń fizycznych, do obciążenia serca wykorzystywany jest lek – dobutamina. Podczas tego badania pacjent leży na plecach lub na boku i wykonywane jest pierwsze badanie echokardiograficzne. Następnie zakładane jest dojście dożylne i podawana jest dobutamina. Dobutamina zwiększa częstość i siłę uderzeń serca. Szczytowe tętno jest osiągane po około 15 minutach od podania dobutaminy. Podczas podawania dobutaminy wykonywane jest dalsze badanie echokardiograficzne. Lekarz może poprosić pacjenta, by leżał bez ruchu, powoli wdychał i wydychał powietrze, wstrzymywał oddech. Po osiągnięciu szczytowego tętna przestaje się podawać dobutaminę i częstotliwość uderzeń serca wraca do normy w ciągu 1 – 3 minut. Po powrocie tętna do normy wykonywane jest kolejne badanie echokardiograficzne.  Echokardiografia obciążeniowa z dobutaminą trwa około godziny.

​5. Echokardiografia przezprzełykowa

Przed wykonaniem echokardiografii przezprzełykowej gardło pacjenta może być znieczulone, by zmniejszyć odruch wymiotny i ułatwić wsunięcie głowicy ultrasonograficznej. Pacjentowi zakłada się również dojście dożylne. Drogą dożylną podaje się leki zmniejszające wydzielanie śliny i soków żołądkowych, a także leki przeciwbólowe i uspokajające. Pacjent będzie zrelaksowany, ale na tyle przytomny, by współpracować z lekarzem. Podczas badania monitorowana jest częstość uderzeń serca, częstość oddechów i ciśnienie krwi. Czasami stosuje się również urządzenie zwane pulsoksymetrem, do pomiaru wysycenia krwi tlenem. Pacjent kładzie się na lewym boku, z głową pochyloną lekko do przodu. Do ust wkłada się specjalną osłonkę na zęby, by uchronić je przed uszkodzeniem. Następnie nawilżony koniec głowicy jest wkładany do ust, a lekarz przyciska lekko język pacjenta. Pacjent zostaje poproszony o przełknięcie, by ułatwić wsunięcie sondy. Sonda nie jest grubsza niż normalnie spożywane pokarmy. Gdy sonda zostanie umieszczona w przełyku, przesuwa się ją delikatnie w dół, do poziomu prawego przedsionka. W trakcie samego badania pacjent nie powinien przełykać śliny, chyba że na polecenie lekarza. Ślina jest usuwana za pomocą specjalnego ssaka lub swobodnie wycieka z ust pacjenta. Echokardiografia przezprzełykowa jest badaniem bezbolesnym, ale niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort lub nudności, gdy sonda znajduje się w gardle. Całe badanie trwa około 2 godzin. Sonda jest umieszczona w przełyku przez około 10-20 minut.

 

Kardiolog Kraków © 2016 kardio-med.pl.