Czym jest choroba reumatyczna serca?

OurBlog

9 października 2018

Czym jest choroba reumatyczna serca? |

Czym jest choroba reumatyczna serca?

Choroba reumatyczna serca jest groźnym powikłaniem gorączki reumatycznej, w którym dochodzi do uszkodzenia zastawek serca. Jest ona najczęstszą przyczyną nabytych wad serca u dzieci i młodych dorosłych. Gorączka reumatyczna jest zapalnym schorzeniem rozpoczynającym się od anginy paciorkowcowej. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne – układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom.

Gorączka reumatyczna może objąć tkankę łączną całego ciała, a szczególnie serca, stawów, mózgu i skóry.  Mogą na nią zachorować osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy dzieci między 5 a 15 rokiem życia. Najlepszym sposobem na uniknięcie gorączki reumatycznej jest leczenie anginy paciorkowcowej za pomocą odpowiedniego antybiotyku (najczęściej penicyliny).

Zwykle objawy gorączki reumatycznej pojawiają się po upływie około dwóch tygodni od wystąpienia nieleczonej anginy paciorkowcowej. Oprócz bólu gardła chory ma gorączkę i złe samopoczucie. Stawy, najczęściej kolanowe, skokowe, łokciowe są bolesne i obrzęknięte. Na tym etapie zajęcie serca najczęściej nie powoduje jeszcze wyraźnych dolegliwości.Objawy choroby reumatycznej serca mogą być różne w zależności od lokalizacji i rozległości uszkodzenia serca i zwykle niełatwo je zauważyć.

Pierwszym etapem diagnozowania choroby reumatycznej serca jest ustalenie, że niedawno chory przebył anginę paciorkowcową. Można to ustalić na podstawie hodowli bakterii z wymazu z gardła lub badań poziomu przeciwciał we krwi. Później podczas badania fizykalnego lekarz sprawdza bolesność stawów, a następnie osłuchuje serce, w poszukiwaniu nieprawidłowych szmerów.

Jeśli stan zapalny towarzyszący gorączce reumatycznej powoduje bliznowacenie zastawek, świadczy to o rozwinięciu się choroby reumatycznej serca. Najczęściej uszkodzeniu ulega zastawka mitralna i aortalna. Kilka lat po infekcji zastawka mitralna może ulec zwężeniu, prowadząc do tzw. stenozy mitralnej.

Choroba reumatyczna serca najczęściej ma postać niewielkiej niedomykalności zastawki i nie wymaga leczenia. Jeśli przeciek krwi jest zbyt duży i prowadzi do niewydolności serca, konieczne może być leczenie operacyjne.

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kardiolog Kraków © 2016 kardio-med.pl.