11 grudnia 2018
Rozwarstwienie aorty – co to takiego? Redakcja|aorta, kardiolog, kardiologia, rozwarstwienie aorty, serce
Rozwarstwienie aorty jest stanem nagłym, podczas którego wewnętrzna warstwa ściany aorty (największej tętnicy w naszym organizmie) oddziela się od jej pozostałej części. Krew dostaje się wówczas pomiędzy warstwy ściany aorty, powodując jej dalsze rozwarstwianie. Jeżeli krew spowoduje pęknięcie zewnętrznej części ściany aorty i wydostanie się na zewnątrz, dochodzi do stanu zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Przyczyny rozwarstwienia są różne, dochodzi do niego, gdy ściana aorty w niektórych miejscach jest osłabiona. Osłabienie może być związane z przyczyną wrodzoną, np. zespołem Marfana lub np. w konsekwencji urazu klatki piersiowej.
Rozwarstwienie aorty dzieli się na dwa główne typy, w zależności od tego, gdzie doszło do rozwarstwienia. Typ A występuje częściej i jest bardziej niebezpieczny. Rozwarstwienie jest wówczas zlokalizowane w górnej części aorty, w tzw. aorcie wstępującej. W typie B rozwarstwienie powstaje w dolnej części, czyli w aorcie zstępującej.
Ryzyko rozwarstwienia aorty jest najwyższe u mężczyzn między 60 a 80 rokiem życia. Do innych czynników przyczyniających się do wystąpienia tego schorzenia należą:
- miażdżyca tętnic
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
- dwupłatkowa zastawka aorty
- zwężenie (koarktacja) aorty
- zespół Turnera
- zespół Marfana
- zespół Ehlersa-Danlosa
- olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
- kiła
- przebyte zabiegi w obrębie serca
- ciąża
- zażywanie kokainy
Objawy rozwarstwienia aorty mogą być bardzo zróżnicowane i często mogą przypominać objawy innej choroby. Najczęściej występuje:
- duszność
- utrata przytomności
- osłabienie tętna na jednej z rąk
- nagły, silny ból w górnej części pleców lub w klatce piersiowej. Może promieniować do łopatek
- ból szyi i żuchwy
- nagłe trudności z mówieniem
- utrata wzroku
- paraliż lub niedowład jednej połowy ciała
- drętwienie i mrowienie palców
- gorączka
Jeśli u Ciebie lub bliskiej osoby występują powyższe objawy i wysokie ryzyko rozwarstwienia aorty, niezwłocznie zadzwoń po pomoc medyczną.
Komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.