6 grudnia 2018
Czym jest koronarografia? Redakcja|echo, ekg, kardiolog, kardiologia, koronarografią, serce
Koronarografia, czyli inaczej angiografia naczyń wieńcowych, to inwazyjna procedura diagnostyczna, która ma na celu umożliwienie oceny drożności naczyń zaopatrujących serce w krew. Podczas tego badania lekarz wprowadza wąski cewnik do naczynia krwionośnego w obrębie ramienia lub nogi, następnie sięgając nim aż do serca. Poprzez cewnik wprowadzany jest specjalny środek kontrastujący, dzięki czemu można otrzymać obraz rentgenowski przedstawiający stan naczyń krwionośnych.
Lekarz może zalecić wykonanie koronarografii w celu:
- wykrycia choroby serca (choroby wieńcowej, schorzeń zastawek, chorób aorty)
- oceny funkcji mięśnia sercowego
- wyboru metody leczenia – w większości przypadków inwazyjne zabiegi terapeutyczne są przeprowadzane wkrótce po zakończeniu koronarografii. Należą do nich m.in.: angioplastyka balonowa i wszczepianie stentów.
Koronarografia jest bezpieczną metodą diagnostyczną, ale wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak:
- krwawienie w miejscu wprowadzenia cewnika
- nieprawidłowy rytm serca
- infekcja
- reakcja alergiczna na środek kontrastujący
- udar
- zakrzep
- zawał serca
- zator powietrzny
- zgon
Przed koronarografią lekarz może zalecić wykonanie szeregu innych badań, takich jak np. EKG czy ECHO serca. Lekarz udzieli także szczegółowych informacji dotyczących pokarmów i napojów, jakich nie należy przyjmować przed koronarografią. Poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz, łącznie z suplementami diety. Ważne jest także udzielenie lekarzowi informacji o uczuleniach, szczególnie na jod, skorupiaki, lateks, antybiotyki i środki cieniujące.
Procedura koronarografii zwykle trwa około 30 minut, ale pacjent przebywa w szpitalu jeszcze kilka godzin po badaniu. W części przypadków lekarz może zalecić, by pacjent pozostał na noc w szpitalu, dlatego lepiej wziąć ze sobą podstawowe rzeczy osobiste i środki czystości.
Komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.