Choroby układu sercowo-naczyniowego są wiodącą przyczyną śmierci. Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania chorobom serca jest zmiana stylu życia. Jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego jest nieprawidłowa masa ciała. Najnowsze wytyczne sugerują, że otyłość należy uznać za chorobę, a leki obniżające poziom cholesterolu mogą istotnie pomóc w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Najlepszą strategią mającą na celu zmniejszenia masy ciała jest działanie na trzy sposoby: spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje organizm, zwiększenie aktywności fizycznej i zmiana niezdrowych nawyków.
Choroba wieńcowa może doprowadzić do zgonu, ale są sposoby, by jej zapobiegać. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych wskazówek, dotyczących zdrowego stylu życia.
Palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci to jeden z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą uszkadzać serce i naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy tętnic. Tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym ma większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen. To prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna, żeby serce pracowało ciężej i dostarczało więcej tlenu do tkanek. Kobiety, które palą papierosy i dodatkowo przyjmują tabletki antykoncepcyjne mają jeszcze wyższe ryzyko zawału serca lub udaru, ponieważ oba te czynniki zwiększają ryzyko postawania zakrzepów i zatorów.
W przypadku prewencji chorób serca nie ma czegoś takiego jak „bezpieczna” ilość papierosów. Jednakże, im większa ilość wypalonych papierosów, tym większe ryzyko. Niebezpieczne dla serca jest również tzw. palenie bierne. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli rzucimy palenie, to po około 5 latach ryzyko choroby serca jest bliskie temu, jakie mają osoby, które nigdy nie paliły papierosów. Niezależnie od tego, jak długo dana osoba paliła papierosy, ryzyko choroby serca spada od momentu rzucenia palenia.
Regularny wysiłek fizyczny pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca. Jeszcze większe korzyści może przynieść połączenie ćwiczeń fizycznych z utrzymywaniem odpowiedniej masy ciała.
Aktywność fizyczna pomaga w kontrolowaniu masy ciała, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i cukrzyca.
Należy wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, przez minimum 40 minut dziennie, przez większość dni w tygodniu. Jeśli nie możesz sprostać tym wymaganiom, ćwicz tyle, ile dasz radę, nie poddawaj się. Można także podzielić ćwiczenia na cztery 10-minutowe sesje.
Pamiętaj, że również codzienna aktywność, taka jak praca w ogrodzie, sprzątanie w domu, wchodzenie po schodach czy spacer z psem, jest korzystna dla Twojego zdrowia. Nie musisz się przeciążać, by osiągnąć korzyści z wysiłku fizycznego, ale zwiększając intensywność, czas trwania i częstotliwość treningów, można zyskać znacznie więcej.
Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala zredukować ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca. Dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste pomaga chronić Twoje serce. Spożywanie roślin strączkowych i niektórych gatunków ryb również zmniejsza ryzyko zawału.
Ważne jest ograniczenie niektórych rodzajów tłuszczów. Należy ograniczyć lub unikać kwasów tłuszczowych nasyconych oraz kwasów tłuszczowych nienasyconych typu trans. Tłuszcze nasycone powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii.
Do głównych źródeł kwasów tłuszczowych nasyconych należą:
Do źródeł kwasów tłuszczowych nienasyconych typu trans należą:
Zdrowa dieta nie polega tylko na ograniczaniu tłuszczu. Zdrowe tłuszcze pochodzące z roślin takich jak awokado, orzechy, oliwki, pozwalają obniżyć poziom cholesterolu LDL i mają dobroczynny wpływ na serce.
Większość osób spożywa zbyt mało owoców i warzyw – najkorzystniej jest spożywać około 5-10 porcji dziennie. Zdrowa dieta oznacza również kontrolowanie ilości spożywanego alkoholu. Mężczyźni w wieku powyżej 65 lat oraz kobiety niezależnie od wieku, powinni wypijać maksymalnie jednego drinka dziennie, a mężczyźni poniżej 65 lat – najwyżej dwa drinki. Taka ilość alkoholu może mieć protekcyjny wpływ na serce. Większe ilości stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Nadwaga i otyłość, zwłaszcza typu brzusznego (trzewnego) zwiększa ryzyko choroby serca. Nadmierna masa ciała może prowadzić do powstawania schorzeń zwiększających ryzyko zawału serca, takich jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i cukrzyca.
Jednym ze sposobów na określenie, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, jest pomiar wskaźnika masy ciała BMI, który wylicza się na podstawie wzrostu i masy ciała. Wartości BMI równe 25 lub wyższe są związane z większym stężeniem cholesterolu we krwi, wyższym ciśnieniem tętniczym oraz zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru.
Aby określić, którzy pacjenci mogą odnieść korzyści ze zmniejszenia masy ciała, należy przynajmniej raz na rok dokonywać pomiarów wskaźnika masy ciała (BMI).
BMI jest dobrą metodą oceny masy ciała, ale nie idealną. Należy pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego osoby mocno umięśnione mogą mieć wysokie BMI, mimo, że nie występuje u nich czynnik ryzyka zawału. Z tego powodu użyteczny jest również pomiar obwodu pasa, by określić ilość tłuszczu rozmieszczonego w obrębie brzucha.
Niedobór snu może poważnie osłabić Twoje zdrowie. Osoby, które nie śpią wystarczającą ilość czasu, mają wyższe ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego, zawału serca, cukrzycy i depresji.
Większość osób dorosłych potrzebuje około 7-9 godzin snu każdej nocy. Jeśli budzisz się sam, bez budzika i czujesz się wypoczęty, prawdopodobnie śpisz wystarczająco długo. Ale jeśli z trudem wstajesz rano z łóżka, potrzebujesz większej ilości snu. Powinieneś wypracować swój harmonogram godzin snu i przestrzegać pory, o której idziesz spać i wstajesz. Postaraj się, by w Twojej sypialni było ciemno i cicho, żeby łatwiej było Ci zasnąć.
Jeśli wydaje Ci się, że śpisz wystarczającą ilość czasu, ale w ciągu dnia czujesz się zmęczony, zapytaj lekarza, czy nie istnieje u Ciebie podejrzenie bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którym dochodzi do zablokowania przepływu powietrza przez drogi oddechowe i chwilowego zatrzymania oddechu. Do objawów bezdechu sennego należą: głośne chrapanie, gwałtowne chwytanie oddechu, budzenie się kilka razy w ciągu nocy, bóle głowy po przebudzeniu, ból gardła lub suchość w ustach, problemy z pamięcią lub skupieniem się.
Do metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego należą: zmniejszenie masy ciała oraz stosowania urządzenia zwanego pompą CPAP, wytwarzającego dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, co zapobiega ich zapadaniu się.
Nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu i glikemii mogą uszkadzać serce i naczynia krwionośne. Choroby te często przebiegają bezobjawowo, dlatego należy wykonywać regularne badania kontrolne w ich kierunku.
Statyny to grupa leków, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających statyny. Optymalny poziom “złego” cholesterolu LDL powinien być poniżej 100 mg/dl, powyżej 160 mg/dl poziom LDL jest wysoki. W przypadku osób przyjmujących statyny, ryzyko zawału serca i udaru spada o około 20% na każde obniżenie poziomu LDL o 39 mg/dl.
Najnowsze wytyczne zalecają stosowanie statyn u następujących grup osób:
Kardiolog Kraków © 2016 kardio-med.pl.