Czym są choroby zastawek serca?

OurBlog

29 listopada 2018

Czym są choroby zastawek serca? |, , , ,

W sercu znajdują się cztery rodzaje zastawek, które odpowiadają za kontrolowanie przepływu krwi i zapobiegają jej cofaniu się. Krew przepływa z przedsionków do komór przez zastawki przedsionkowo-komorowe: zastawkę dwudzielną (mitralną) i trójdzielną. Kiedy komory serca są wypełnione, zastawki przedsionkowo-komorowe są zamknięte, by uniemożliwić cofanie się krwi w czasie skurczu komór. Gdy komory kurczą się, otwierają się wówczas zastawki pnia płucnego oraz aorty. Po zakończeniu skurczu, zastawki te ulegają zamknięciu. Cykl ten powtarza się, umożliwiając prawidłowe krążenie krwi po organizmie.

Istnieje kilka rodzajów chorób zastawek:

  • Zwężenie zastawki – dochodzi do niego, gdy otwór ujścia zastawki jest mniejszy niż w prawidłowych warunkach. Zwężone ujście może w znacznym stopniu utrudniać sercu pompowanie krwi. Może to doprowadzić do niewydolności serca lub innych objawów. Zwężenie, czyli stenoza może dotyczyć każdej z czterech zastawek serca.
  • Niedomykalność zastawki – rozwija się, gdy zastawka nie zamyka się całkowicie. Prowadzi to do przeciekania krwi i jej cofania się. Gdy niedomykalność się pogłębia, serce pracuje coraz ciężej.

Przyczyny chorób zastawek mogą być wrodzone i nabyte. Wrodzone wady zastawek najczęściej są związane z ich nieprawidłową wielkością, deformacjami płatków lub nieprawidłowym przyczepem płatków zastawek. Wrodzone wady najczęściej dotyczą zastawki aortalnej i zastawki pnia płucnego. Jedną z najczęstszych wad jest dwupłatkowa zastawka aortalna. Wada ta dotyczy około 2% populacji. Nabyte choroby zastawek mogą być związane np. z przebytym infekcyjnym zapaleniem wsierdzia lub gorączką reumatyczną.

Do objawów wad zastawek serca należą przede wszystkim:

  • ból w klatce piersiowej
  • kołatanie serca
  • duszność
  • zawroty głowy
  • obrzęki wokół kostek, w obrębie stóp lub brzucha

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu: 501 224 884

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kardiolog Kraków © 2016 kardio-med.pl.